ADRESA

Bld. Ghencea Nr. 45
Sector 6 Bucuresti

Performanțe

AppleMark
AppleMark

JOCURI OLIMPICE DE VARĂ

1996 – locul 7-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×200 m liber femei ;

2000 – locurile 4-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×200 m liber femei şi 5 prin Dragoş-Cristian COMAN la 400 m liber ;

2004 – medalie de aur la 200 m liber femei şi locul 4 la 400 m liber femei prin Camelia-Alina POTEC iar locul 7 la 1500 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN ;

 

CAMPIONATE MONDIALE

1994 –  locurile 6-contribuţie la 4×200 m liber femei şi 8-contribuţie la 4×100 m liber femei prin Ioana-Lorena DIACONESCU ;

1995 – medalie de bronz/prima medalie a secţiei – contribuţii prin Nicolae BUTACU şi Nicolae IVAN la 4×100 m liber şi locurile 6 prin Nicolae IVAN la 100 m liber/bazin scurt şi 8 prin Nicolae BUTACU la 200 m spate/bazin scurt

1998 – locul 7-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×200 m  liber femei ;

2001 – medalie de bronz prin Camelia-Alina POTEC la 200 m liber femei şi locurile 6 prin Camelia-Alina POTEC la 400 m liber femei şi Dragoş-Cristian COMAN la 400 m liber ;

2003 – medalie de bronz la 400 m liber şi locul 5 la 800 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN ;

2004 – medalie de bronz la 1500 m liber/bazin scurt şi locul 7 la 400 m liber/bazin scurt prin Dragoş Cristian COMAN ;

 

CAMPIONATE EUROPENE

1970 – locul 8 prin Marian SLAVIC la 200 m liber ;

1985 – locul 5 prin Isabela BERCARU la trambulină 3 m femei  ;

1989-juniori I – locul 7 prin Florin NIŢU la 100 m fluture;

1992-la juniori I – locul 6 prin Ionica TUDOR la trambulină 1 m ; la juniori II – primele medalii/medalii de aur ale secţiei  la 100 m liber fete şi la 200 m liber fete precum şi locul 4 la 100 m bras fete prin Ioana–Lorena DIACONESCU ;

1993la seniori – locul 8-contribuţie prin Ioana -Lorena DIACONESCU la 4×200 m liber femei ; la juniori I-medalii de argint la 200 m liber fete şi cu contribuţie la 4×100 m mixt fete, medalii de bronz la 100m liber fete şi cu contribuţie la 4×100 m liber fete precum şi locul 6-contribuţie la 4×200 m liber fete prin Ioana-Lorena DIACONESCU, locuri 5 la trambulină 1 m şi 7 la trambulină 3 m fete prin Ionica TUDOR, locul 6 prin Mădălina BADEA la 100 m fluture fete ;

1994 la juniori I-medalii de aur la 100 m liber fete şi  cu  contribuţie la 4×100  m  liber fete, medalii de argint la 200 m liber fete şi cu contribuţie la 4×200 m liber fete, medalie de bronz-contribuţie la 4 x 100 m mixt fete precum şi locul 7  la 400 m liber fete prin Ioana-Lorena DIACONESCU ;

1995 – prima medalie la seniori/medalie de argint la 200 m spate prin Nicolae BUTACU, locul 5 prin Nicolae IVAN la 100 m liber, locurile 6 – contribuţie la 4 x 200 m liber femei şi 8-contribuţie la 4×100 m liber femei prin Ioana-Lorena DIACONESCU precum şi locul 7-contribuţii prin Nicolae IVAN şi Nicolae BUTACU la 4×100 m liber ;

1996/bazin scurt – medalii de argint prin Nicolae BUTACU la 100 m liber şi la 200 m spate precum şi  medalie de bronz  prin  Nicolae   IVAN  la 100 m bras, locurile 5 la 200 m liber femei şi 6 la 100 m liber femei prin Ioana-Lorena DIACONESCU ;

1997 – la seniori – locurile 4 – contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×100 m liber femei şi 8 prin Nicolae IVAN la 100 m liber ; la juniori I – medalie de bronz prin Dragoş-Cristian COMAN la 400 m liber, locurile 5 prin Dragoş-Cristian COMAN la 1500 m liber şi 6 prin Cezar BĂDIŢĂ la 400 m mixt;

1998 la juniori I – medalie de aur la 400 m liber şi locul 4 la 1500 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN medalie de bronz prin Alexandru-Felix MAESTRU la 100 m fluture ;

1999 – medalie de argint la 1500 m liber şi medalie de bronz la 400 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN, medalie de bronz-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×200 m liber femei, locul 5 – contribuţii prin Dragoş-Cristian COMAN şi Nicolae IVAN la 4×200 m liber ;

2000 – medalie de aur-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4x200m liber femei, medalie de argint la 400 m liber şi medalie de bronz la 1500 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN, medalie de bronz-contribuţie prin Ioana-Lorena DIACONESCU la 4×100 m mixt femei iar locul 4 cu contribuţie prin Ioana – Lorena DIACONESCU la 4x100m liber femei ;

2001 – juniori I – medalie de argint la 200 m spate fete şi  locul 5 la 100 m spate fete prin Valentina-Georgiana BRAT ;

2002 – medalie de argint prin Camelia-Alina POTEC la 200 m liber femei, medalii de bronz prin Camelia-Alina POTEC la 400 m liber femei şi prin Dragoş-Cristian COMAN la 400 m liber, locuri 4 prin Dragoş-Cristian COMAN la 1500 m liber precum şi cu contribuţie la 4×200 m liber ;

2004 – medalii de aur la 200 m liber femei şi argint la 400 m liber femei prin Camelia-Alina POTEC, medalii de bronz prin Dragoş-Cristian COMAN la 400 m liber şi la 1500 m liber precum şi prin Camelia-Alina POTEC la 800 m liber şi cu contribuţie la 4×200 m liber iar locul 8 prin Cezar Alexandru BĂDIŢĂ la 200 m mixt ;

 

UNIVERSIADE DE VARĂ

1961 – locul 7-contribuţie prin Nicolae FIROIU la 4×100 m liber ;

1970 – locul 4 prin Agneta STERNER la 100 m fluture femei ;

1981 – locurile 6-contribuţie prin Zeno OPRIŢESCU la 4×100 m liber şi 7-contribuţie prin Horia LUCACIU la 4×100 m mixt ;

1997 – locul 8 prin Nicolae BUTACU la 200 m spate ;

1999 – medalie de aur la 100 m liber femei şi medalie de argint la 200 m liber femei prin Ioana-Lorena DIACONESCU ;

2001 – medalii de aur la 200 m liber femei şi la 400 m liber femei precum şi locul 4 la 800 m liber femei prin Camelia-Alina POTEC, medalie de argint la 400 m liber şi locul 5 la 800 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN ;

2003 – medalie de bronz la 400 m liber şi locul 5 la 800 m liber prin Dragoş-Cristian COMAN.

 

PALMARES INTERNAŢIONAL ŞI INTERN

JOCURI OLIMPICE DE VARĂ: 1 medalie de aur, 2 locuri 4, 1 loc 5, 3 locuri 7

CAMPIONATE MONDIALE: 4 medalii de bronz

CAMPIONATE EUROPENE: 35 medalii (7 aur, 12 argint, 16 bronz)

UNIVERSIADE DE VARĂ: 6 medalii (3 aur, 2 argint, 1 bronz)

JOCURI ŞI CAMPIONATE MONDIALE CISM: 42 medalii (10 aur, 15 argint, 17 bronz)

SPARTACHIADE MILITARE DE VARĂ: 11 medalii (3 aur,3 argint, 5 bronz)

JOCURI BALCANICE: 255 medalii (114 aur, 93 argint, 48 bronz)

CAMPIONATE NAŢIONALE: 1113 titluri (614 la seniori, 480 la juniori, 19 la copii)

CUPE ALE ROMÂNIEI: 60 titluri

primul titlu de campion naţional

1949 – Ernest PATRICHI la 100 m fluture.